Sched.com Conference Mobile Apps
#IDEAcon 2020
has ended
Create Your Own Event
#IDEAcon 2020
-
Saved To
My Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Presenters
Co-Presenters
IDEA Business Partners
Exhibitors
Extra Resources
Map
Search
or browse by date + venue
Amplivation Station
All
Explore and Create
Breakout Session
All
Explore and Create
Facilitate and Share
Listen and Learn
Build-Your-Thursday Workshops
All
Explore and Create
Facilitate and Share
Game On
All
Facilitate and Share
IDEA Exchange
All
Explore and Create
Facilitate and Share
Listen and Learn
Immersion Room
All
Explore and Create
Facilitate and Share
Listen and Learn
Keynote/Featured Session
All
Explore and Create
Facilitate and Share
Listen and Learn
Leadership Summit (Admin Academy)
Roundtable
All
Explore and Create
IDEA Regional Chapter
ABE LINCOLN: Menard
Alexander
Bond
Boone
Brown
Calhoun & Green
Carroll
Cass
CENTRAL ILLINOIS VALLEY: Peoria
CHICAGO PREP: Covering all parochial
Christian & Shelby
Clark
Clay
Clinton & Marion
CORN BELT: Livingston
CPS: Chicago area (for those who live or work in the CPS regions)
Crawford
De Witt
DeKalb & Kane
Does Not Apply
Edwards & Wabash
Effingham
Fayette
Ford & Iroquois
Gallatin
Grundee & Kankakee
Hancock
Hardin
independent and private schools in the Chicagoland area
Jasper
Johnson
KASKASKIA: Macoupin
KISWAUKEE: Winnebago
Knox
LAKE: Lake and the Northern Suburbs
Lawrence
Logan
Macon
Madison
McDonough & Fulton
McHenry
McLean
Monroe & Randolph
Montgomery
Morgan
Moultrie
NORTHWEST: Jo Daviess
Ogle
Piatt
Pike
Pope
Pulaski & Massac
Richland
Saline
Sangamon
Schuyler
Scott
SHAWNEE: Jackson
SOUTH SUBURBS: Southern Suburbs
SOUTHWESTERN: Jersey
St. Clair
Stephenson
Tazewell & Mason
THREE RIVERS: Kendall
TWO RIVERS: Adams
Union
WABASH VALLEY: Cumberland
Warren
WESTERN SUBURBS: Du Page and the Western Suburbs
WESTERN: Henderson
Whiteside & Lee
Will
Williamson
Woodford
Audience
Administrators
Early Childhood Educators
Educational Leadership
EL Teachers
Elementary Educators
High School Educators
Higher Education Educators
Instructional Coaches
Library Media & Learning Spaces
Library Media Center (LMC) Directors
Middle School Educ
Middle School Educators
Professional Learning & Coaching
SEL
Special Education Educators
STEAM
Te
Teaching & Learning
Technology Services (IT
Technology Services (IT)
Technology Specialists
Skill Level
Advanced
Beginner
Intermediate
ISTE Standard Set
ISTE Standards for Coaches
ISTE Standards for CS Educators
ISTE Standards for Educational Leaders
ISTE Standards for Educators
ISTE Standards for Students
Popular
menu
Menu
Schedule
Presenters
Co-Presenters
IDEA Business Partners
Exhibitors
Extra Resources
Map
Search
Download our free app:
Abraham Sihweil
Niles North High School
Student Technology & Application Support Specialist
Adam Geisen
Triad Community Unity School District
Instructional Technology Coach
AT
Adrianne Toomey
Agnes Palucki
East Maine School District 63
Digital Learning Coach
AW
Aimee Weiss
Alison Salo
Meridian Junior High School
History Teacher
Amanda Carroll
Vernon Hills
Teacher and Instructional Coach
Amanda Graczyk
Forest Ridge School District 142
Instructional Technology Specialist
Amanda O'Rourke, Eric Mollin, and Ed Lipowski
Oak Forest High School - Bremen District 228
Library Media Specialist, Classroom Teacher, Social Studies Supervisor
Amy Harder
Arlington Heights School District #25
EL / Bilingual Specialist
AS
Amy Stevens
AW
Amy Welzenbach
AR
Angelia Ridgway
Angie Sutherland
Sutherland Educational Services
Educational Consultant
AB
Anna Bauer
Anna Davis
Northbrook/Glenview District 30
Technology Integration Coach
Anna Lisa Martin
Parlay Ideas
Head of Instructional Strategy
Anne Krolicki
AM
Anthony McCoy
AM
Anu Mahajan
AM
April McKee
Arlin Peebles
Illinois Principals Association (IPA)
ELN Director
AM
Ashley Merced
AC
Athena Cocallas
Ben Sondgeroth
Learning Technology Center of Illinois
Lead Regional EdTech Coordinator
Beth Rihtar
Emerson Middle School
Instructional Technology Coach
Beth Schencker
Evanston Skokie District 65
School Librarian & Library Department Chairperson
Billy Spicer
Winnetka Public Schools 36
Integration Specialist
BS
Brian Sorich
BB
Brooke Breit
CW
Caitlin Wlezien
Addison School District 4
Instructional Specialist
Caitlyn Clayton
Farmington Central Junior High School
Teacher
CM
Caroline Matkowski
Addison School District 4
Instructional Specialist
CB
Carolyn Beumer
Carolyn Skibba
CW
Chad Wagner
CL
Cheun-Yeong Lee
CS
Chris Schwarz
Christian Ball
District #109
Teacher
CT
Christine Tabares
JS Morton High School 201
CG
Cindy Graham
CM
Clint Mathewson
CF
Colleen Frei
Colleen McNaughton
Lemont Bromberek School District 113a
Instructional Caoch
CS
Courtney Sislow
CP
Craig Phillips
Crista Goluch
D300
Digital Learning Coach
CM
Cynthia Merrill
DP
Dan Prorok
Dana Ladenburger
Lake Zurich CUSD 95
Instructional Coach
DM
Danette Meyer
Schaumburg Community Consolidated School District #54
David Chan
Director of Instructional Technology
David Lockhart
Big Guy in a Bow Tie Inc
Instructional Coach
Dr. Allister Scott
Community High School District 94
Assistant Principal - Teaching & Learning
EB
Elizabeth Bulley
Emily Coklan
Lake Zurich High School
Instructional Technology Coach
EW
Emily White
EB
Erin Boers
Erin Knoll
Schaumburg District 54
Associate Superintendent
EL
Erin Legendre
ER
Erin Rae
GR
Greg Reichelt
HH
Habib Hobbs Behrouzi
HS
Hannah Sutter
Prospect Heights School District 23
Technology Integration Specialist
Janet Meyers
Oak Lawn Community High School
Technology Coach
Jasmine Myalil
Northbrook School District 28
EL Specialist & Coach
JT
Jenna Talos
JJ
Jennifer Jensen
Dual Language Instructional Specialist, Addison School District 4
Jennifer Duffy
Batavia Public Schools #101
Instructional Coach
Jennifer LaBrie
Lake Zurich High School
Instructional Technology Coach & Spanish Teacher
Jennifer Mostowski
Addison School District 4
Dual Language Instructional Specialist
JD
Jenny Duffy
Jenny Lehotsky
Downers Grove 58
Instructional Coach
JM
Jenny Myers
JE
Jess Edgar
Jill Pearce
Crystal Lake Elementary District #47
Innovation Coach
Jim Wolf
Yorkville School District
TOSA-Instructional Technology Specialist
JG
Jodi Gordon
Dunlap #323
John Bruesch
Barrington CUSD 220
Assistant Superintendent of Teaching & Learning
Julie Ryan
Forest Ridge School District 142
Instructional Technology Specialist
KL
Karla Lezama
Morton East
KM
Kate Murray
KM
Kathryn McGrane
Katie Burns- Wojtalewicz
Palatine CCSD#15
Social Studies Teacher
KC
Katie Carruthers
Katie Popp
KR
Katie Richards
Kellee Hill
Tri-Point CUSD #6J
Principal
Kevin Gallman
Edmentum
E-learning consultant
Kevin McCann
CCSD 93
Coding Teacher
Kim Darche
Teacher
Kimiko Cowley-Pettis
CPS
ELA teacher
KP
Krissy Pierce
Kristen Stern
Batavia High School
Instructional Technologist
LF
Lance Fuhrer
LC
Laurel Clark
LS
Lauren Scheck
Lauren Wysocke
Wilmette Public School District 39
Technology Teacher
LH
Leah Herold
Lee Steinsdoerfer
K12 Tech Forum
Executive Director
LG
Lisa Gilcrest
LC
Lucia Carrera
LC
Lynette Carbajal
Morton East
MacKenzie Shutt
7th grade math
MH
Malinda Hurt
MC
Marjorie Colindres
Mary Iwanski
Merton Community School District
GT Coordinator
Mary Jane Warden
Park Ridge-Niles District 64
Director of Technology
Matt Meyer
6th Grade Teacher
MM
Matt Miller
MM
Megan & Mudd Dahlem
Megan Gryzbek
MS
Megan Schillo
MD
Melanie Del Real
Northeastern Illinois University
Melanie Marzen
Evanston Township High School
Technology Integration Specialist
Melissa "Missy" Cobian
Chicago Public Schools
Instructional Technology Specialist
Melissa de Pau
Schaumburg School District 54
Digital Learning Instructional Coach
Melissa Wilson
Neuqua Valley High School
Assistant Principal for Curriculum and Instruction
MB
Michael Bender
Michael Doyle
Central School Dist #301
Instructional technology Coach
Mike Wielgus
Triad CUSD #2
Instructional Technology Coach
Mina Marien
Evanston Township High School
Evanston Township High School
Mindy Perry
Evanston Skokie District 65
School Librarian & Library Department Chairperson
Molly Larson
Indian Prairie School District #204
Instructional Technology Specialitist
MM
Moriah Meisenheimer
Media Specialist
NS
Natalie Schoonewolff
NC
Nate Campbell
Noelle Horbaczewski
Forest Ridge School District 142
PG
Paul Goldberg
Paul Hutson
Night Zookeeper
Education Director
Peter Chang
Barrington Middle School - Station Campus
Library Technology Assistant
PS
Priscilla Sims
Rae Hughart
Teach Better Team
Chief Experience Officer
Rebecca Adams
Crystal Lake District 47
Assistant Principal
RW
Rebecca Wilkinson
Rob Residori
LearnPlatform
Regional Director of Partnerships, Midwest
RR
Ron Russ
Ronit Shapiro
NORTHBROOK SD 28
Instructional Technology Coach
RE
Ryan Evans
SA
Sally Anderson
Sean Crevier
Business Ed Teacher / Instructional Tech Consultant
Shanna Castillo
River Forest SD
Instructional Tech
SY
Sharee Young
Sheri DeCarlo
Maercker School District 60
Instructional Technology Coach
Stefanie Pitzer
Dunlap District 323
Instructional Coach
SW
Stephanie Walker
Steve Wick
Indian Prairie 204
Instructional Technology Coordinator
Suzanne Weider
instructional coach
Taneesha Thomas
River Forest School District #90
Instructional Technology Specialist
Terence White
Mannheim School District 83
Technology Learning Coach
Vickie Antonsen
Western Springs SD 101
Technology Integration Specialist